PROGRAM DOJRZAŁY-ODPOWIEDZIALNY

ZAŁOŻENIA PROGRAMU

Program Dojrzały - Odpowiedzialny jest stworzony z myślą o całorocznej rywalizacji międzyklasowej na poziomie gimnazjum. Ma on na celu pobudzić uczniów do podejmowania dojrzałych inicjatyw oraz postaw w środowisku szkolnym i pozaszkolnym poprzez rywalizację między klasami w obszarach:

1.Podnoszenia wyników w nauce;

2. Frekwencji;

3. Integracja klasy w pracy zespołowej;

4. Wzmocnienie społecznego zaangażowania na rzecz szkoły oraz środowiska lokalnego;

5. Wypełnianie dyżurów uczniowskich;

6. Dbałość o estetykę szkoły i przydzielonej sali.

Program charakteryzuje się, ze swego założenia, korelacją dydaktyczno-wychowawczą ze wszystkimi płaszczyznami życia szkoły. Jest rozłożony na okres jednego roku szkolnego z możliwością wielokrotnego powtarzania w latach następnych. Klasy zaangażowane w rywalizację zdobywają punkty, które nanoszone są na specjalną tablicę wynikową za każde zakończone półrocze. Trzy pierwsze miejsca, na koniec roku szkolnego, nagradzane są nagrodami w zależności od możliwości finansowych szkoły. Dodatkowo za zdobycie pierwszego miejsca klasa otrzymuje z rąk Dyrektora Szkoły puchar przechodni.

Każda klasa prowadzi zeszyt zdarzeń, w którym rejestruje wszystkie swoje osiągnięcia potwierdzone przez kompetentną osobę. Są one oceniane przez specjalnie powołaną do tego komisję, która składa się z nauczycieli, którzy nie są wychowawcami.

Wychowawca klasy wspiera swoich wychowanków w podejmowaniu określonych decyzji, sprawując rolę przewodnią.

Całość przedsięwzięcia koordynowana jest przez zespół zajmujący się programem Dojrzały - Odpowiedzialny.